`Porwanie Baltazara Gąbki`

Porwano Baltazara Gąbkę!

Jak ja lubiłam tę bajkę! Szczególnie Don Pedra, bezustannie się skradającego i potrafiącego przeobrazić w niemalże każdą rzecz. Wreszcie pojawiła się bajka łącząca w sobie schematy powieści szpiegowskiej, podróżniczej oraz rozbrajającego poczucia humoru, ujawniającego się chociażby w nazwach, takich jak: Chryzostom Trąba, nadworny astrolog Onufry Arkadiusz Paralaksa, itp.

Na prośbę księcia Kraka, pod wodzą Smoka Wawelskiego, samochodem amfibią z napisem Smok Expedition, o numerze rejestracyjnym GK 24568, wyrusza do Krainy Deszczowców wyprawa ratunkowa, której zadaniem jest odszukanie wybitnego biologa, o nazwisku Baltazar Gąbka. Naukowiec ten jest autorem wielu rozpraw z dziedziny biologii, a zwłaszcza cennej pracy o zakończeniach nerwowych w pysku ślimaka winniczka, który to uczony 5 lat temu wyruszył do Krainy Deszczowców aby zebrać nowe obserwacje do pracy na temat rozwoju poczucia wspólnoty u żab latających Rhacophorus Reinwardti Boie.

Książę Krak oraz brat naukowca, Hipolit Gąbka, przypuszczają, iż profesor został porwany. Wyprawa ratunkowa, w której oprócz Smoka bierze udział kucharz Bartolini oraz Doktor Koyot, wędruje poprzez Krainę Psiogłowców, Słonecję, Kraj Gburowatego Hipopotama, napotyka po drodze dobrych zbójów, smoka Mlekopija, aż wreszcie dociera do Krainy Deszczowców i bierze udział w obaleniu Największego Deszczowca i uwalnia profesora Gąbkę.

Z Grodu Kraka wyruszył również za wyprawą tajemniczy Pedro de Pommidore o kryptonimie X-51, szpieg z Krainy Deszczowców, mający donosić Największemu Deszczowcowi o podróży i przeszkadzać w wypełnieniu misji, jednak wybawiony z opresji przez Smoka przechodzi na stronę członków wyprawy.

Sukces pierwszej książki i opartego na niej filmu skłonił autora do napisania dalszego ciągu przygód profesora Gąbki, które odnajdziecie w :

 • Misji profesora Gąbki
 • Gąbce i latających talerzach
 • Przygodzie na Rodos

Oto kilka pierwszych odcinków przygód dzielnego smoka i jego kompanii:

Reklamy

11 Komentarzy (+add yours?)

 1. Julka
  Gru 19, 2011 @ 10:44:59

  Tylko czemu ten Gąbka chodził z parasolem…? 😉

  Odpowiedz

 2. coty
  Gru 19, 2011 @ 08:02:12

  jak byłam mała to mnie przerażała ta bajka i do dziś tak zostało!

  Odpowiedz

 3. Julka
  Gru 18, 2011 @ 17:18:35

  Najlepszy był Szpieg z krainy Deszczowców! Był taki zabawny, jako czarny charakter 🙂

  Odpowiedz

 4. Flora
  Gru 18, 2011 @ 15:48:45

  Carramba i zielona pietruszka 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: